Hakkında

Yabanicicekler.com projesi Türkiye coğrafyasında bulunan yabani çiçeklere dair bilgilerin ve görsellerin paylaşılması amacıyla oluşturulmuştur. Sitede yeralan tüm görseller doğal ortam ve koşullarda (rüzgar, yağmur, güneş altında) bizzat yerinde çekilmiş gerçek görsellerdir. Site içeriği herkesin kullanımına açık olup içeriklerin kullanılması ve paylaşılması izin alınması koşulu ile serbesttir.

Projeye destek vermek isteyenler üye panelinden üye olup mevcut çiçeklere düzenlemeler önerebilir ve yeni çiçekler ekleyebilirler. 

Yabanicicekler.com projesindeki çiçeklerin sınıflandırılmasında Erdoğan TEKİN tarafından hazırlanan ve Türkiye İş Bankası yayınları arasında bulunan Türkiye'nin En Güzel Yaban Çiçekleri adlı yayın ile www.turkiyebitkileri.com ve www.tubives.com (Turkish Plants Data Service) isimli internet sitelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, Alfa Yayınları'ndan Dekoratif Türkiye Bitkileri (Prof. Dr. Ertan TUZLACI) ve Türkiye İş Bankası yayınlarından Türkiye'nin Nadir Endemikleri (Tuna EKİM) isimli kitaplardan ve bazı yabancı internet sitelerinden istifade edilmiştir.

Çiçeklerin sınıflandırılmasında bir hataya meydan vermemek ve olabilecek hataların en az olması için büyük özen gösterilmiştir. Buna rağmen dikkatlerden kaçan hatalar mümkündür. Bunların düzeltilmesi için yapılacak her türlü katkı için şimdiden teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliriz.


Yabani Çiçekler projesi Doç.Dr.İbrahim GEDİKOĞLU (Ziraat Yüksek Mühendisi) girişimidir.

Yabani Çiçekler projesinin internet sitesi Furkan ÇAYIR tarafından hazırlanmıştır.